მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნებში ისევე, როგორც საქართველოში, ქალთა უფლებებზე მსჯელობა უხსოვარი დროიდან მიმდინარეობს. ქართული რეალობიდან გამომდინარე, ჩვენში განსაკუთრებით ხშირია ოჯახში ძალადობა. ამიტომ საინტერესოა როგორ და რა სახით აშუქებენ გაზეთები „საქართველოს რესპუბლიკა“, „რეზონანსი“ და „კვირის პალიტრა“ ქალთა საკითხების ავ-კარგს.
ნაშრომში განხილულია 2018-2019 წ.წ.-ში ქალთა საკითხების ასახვა ამ სამ გაზეთში, დასკვნის სახით წარმოდგენილია, თუ როგორ და რა სიხშირით ხდებოდა ამ საკითხებზემსჯელობა.
ნაშრომის მიზანია, გაანალიზება რამდენად ხშირად და ობიექტურად აშუქებდნენ გაზეთები ქალთა უფლებებს, როგორ აისახებოდა გაზეთების მიერ ქალთა უფლებების ისტორია და მათი დარღვევების სიხშირე 2018-2019 წ.წ.-ში.
ნაშრომში შეჯამებულია ამ სამ გაზეთში გამჟღავნებული ფაქტების სავალალო ამბები და საზოგადოების გულგრილი დამოკიდებულება ამ ფაქტებისადმი.
A discussion about women’s right has been going on since time immemorial in many other countries of the world, as well as in Georgia. Due to Georgian reality, domestic violence is very common in us. Therefore, it is interesting how and in what form is covered the problems of women by the newspapers “Sakhartvelos Respublica”, “Rezonansi”, and “Kviris Palitra”.
In this work, it is reviewed reflection of women’s issues in these three newspapers in 2018-2019 years, the conclusion shows how and how frequently these issues are discussed.
The main goal of the work is to analyze how frequently and objectively are covering newspapers women’s right, how was reflected the history of women’s rights in the newspapers and the frecuency of their violations in 2018-2019 years.
In the end, it is summed up disclosure deplovable news in these three newspapers and the unsympathetic attitude of society to these facts.
Samagistro Salome Djologua.pdfქალთა უფლებების ასახვა თანამედროვე ბეჭდურ მედიაში: გაზეთებში„რეზონანსი“, „საქართველოს რესპუბლიკა“და „კვირის პალიტრა“445.42 kBAdobe PDFView/Open