საფინანსო სექტორს უდიდესი მნიშვნელობა აქვს ქვეყნის ეკონომიკაში, რადგან მის გამართულ მუშაობაზე მთელი ეკონომიკური სისტემის ქმედით¬უნარიანობაა დამოკიდებული. თანამედროვე მაღალგანვითარებული ქვეყნების ერთერთ ურთულეს და საინტერესო სფეროს საბანკო სექტორი წარმოადგენს, საბანკო სისტემაში ინტეგრაციისთვის მნიშვნელოვანია თანამედროვე საბანკო მომსახურების დანერგვა. თავის მხრივ ფულად-საკრედიტო პოლიტიკა საბიუჯეტოსთან ერთად, ეკონომიკის ერთიანი სახელმწიფო რეგულირების საფუძველს წარმოადგენს. მაგალითად კომერციული ბანკები, რომლებიც წარმოადგენს საფინანსო სექტორის ძირითად რგოლს საქართველოში, იღებენ რა დეპოზიტებს მოსახლეობისა და კომპანიებისგან, ახორციელებენ მათ გასესხებას სხვა შინამეურნეობებსა და საწარმოებზე. ამავე დროს კომერციული ბანკების მეშვეობით ხორციელდება უნაღდო ტიპის ყოველგვარი ანგარიშსწორება როგორც ქვეყნის შიგნით, ისე მის ფარგლებს გარეთ. ამიტომ ჩვეულებრივი კომპანიებისაგან განსხვავებით კომერციული ბანკების ან საფინანსო სექტორის წარმომადგენლების პრობლემები მყისიერად აისახება დანარჩენ ეკონომიკაზე. შესაბამისად მნიშვნელოვანია საფინანსო სექტორის და კერძოდ კომერციული ბანკების ლიკვიდობის, გადახდისუნარიანობისა ზრდის ფაქტორები და მიმართულებები, როგორც ცალკე აღებული საფინანსო ინსტიტუტის ასევე, მთლიანად სექტორის დონეზე. წარმოდგენილი ნაშრომის მიზანია კომერციული ბანკების ლიკვიდობისა და გადახდისუნარიანობის, მათი ზრდის ფაქტორების მიმოხილვა და ანალიზი. დასახული მიზნებიდან გამომდინარე სადიპლომო ნაშრომში განხილულია შემდეგი საკითხები: კომერციული ბანკების ლიკვიდობის არსი, ანალიზი და მართვა, ბანკების ლიკვიდურობის კონცეფციების ფორმირება, ბანკების ლიკვიდუ¬რობის მაჩვენებ¬ლების სისტემა და გადახდისუნარიანობის ამაღლების საკითხები თანამედ¬როვე ეტაპზე. ნაშრომი შედგება შესავლისაგან, სამი თავისაგან და ხუთი ქვეთავისაგან. ნაშრომს ერთვის დასკვნები და გამოყენებული ლიტერატურის სია.