სატრანსპორტო გადაზიდვების დარგი საქართველოში შეიძლება ითქვას, რომ კარგად არის განვითარებული, ვინაიდან ეს დარგი მიეკუთვნება მომსახურების სფეროს. არსებობს, სხვადასხვა გადამზიდი კომპანიები, რომლებიც ახდენენ არამხოლო ტვირთების გადაზიდვას, არამედ მგზავრთა გადაყვანასაც. ამიტომაც უნდა გამოვყოთ კომპანიები, რომლებიც ახდენენ ტვირთების გადაზიდვას და კომპანიები, რომლებიც ემსახურება მგზავრთა გადაყვანას. საქართველოს რეალობას თუ შევხედავთ, წავაწყდებით ერთ ესეთ ყურადღება მისაქცევ ფაქტს, კომპანიები, რომლებიც სატვირთო გადაზიდვებს ახდენენ, არიან შ.პ.ს, მაგალითად საქართველოს ფოსტა georgian trans expedition, black sea line და კომპანიები.
კომპანიები, რომლებიც მგზავრთა გადაყვანას ემსახურებიან, არიან სახელმწიფო მფლობელობაში, მაგალითად საქართველოს რკინიგზა, თბილისის სატრანსპორტო სამსახური რომელშიც შედის თბილისის მეტრო და სხვა თბილისში მოძრავი სატრანსპორტო საშუალებები.
შეიძლება ითქვას, რომ აღნიშნული დარგი საქართველოში კონკურენტუნარიანი და ამის განმსაზღვრელი არის მსოფლიო გადაზიდვები რომლებიც ევროპასა და აზიას შორის ხდება.
აღნიშნულ დარგში ქართულ ბაზარზე არის რამდენიმე არა ქართული გადამზიდავი კომპანია, ეს კი იმით არის განპირობებული რომ საქართელოს მნიშვნელოვანი ადგილი უჭირავს მსოფლიო გადაზიდვების დერფანში, სატრანსპორტო დერეფანში მნიშვნელოვანი ადგილის მიუხედავად არსებობს მაინც გარკვეული პრობლემები, რომელიც ძირითადად, გადაზიდვასთან დაკავშირებულს ინფრასტრუქტურას ეხება